PSYCHOLOG, TERAPEUTA JOANNA ZBRONIEC

trudności wychowawcze, terapia dzieci, młodzieży i dorosłych, biofeedback

 

 

zespół aspergera

 

Zespół Aspergera 

Osoby z Zespołem Aspergera żyją wśród nas i są bardzo ważnym elementem społeczeństwa. Ich odmienny sposób patrzenia na świat pozwala im dostrzec to co większości umyka. Czują i przeżywają mocniej, intensywniej co często interpretowane jest jako brak wychowania. Ponieważ ich granice są inne, często narażone są na cierpienie i ból, a w konsekwencji broniąc się uważane są za osoby agresywne. Docenione i zaakceptowane stają się nieocenioną częścią społeczeństwa. Dzięki nim dokonano wielu odkryć naukowych. Zatrudnieni w odpowiednich miejscach stają się idealnymi pracownikami, ponieważ praca staje się ich pasją. 

Jako psycholog wspieram takie osoby w zrozumieniu otaczającego Ich świata oraz panujących w nim zasad oraz uczę jak Ich jak znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. 

Zespół Aspergera charakteryzuję się między innymi:

  • co najmniej przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencją

  • dobrze rozwiniętą mową, ale trudnością w komunikacji

  • koncentrowaniem się na jednej dziedzinie lub temacie trudnością w inicjowaniu kontaktu i utrzymaniem relacji

  • trudnością w organizowaniu się w czasie i przestrzeni

  • trudnością w rozumieniu relacji społecznych

  • trudnościami z zakresu integracji sensorycznej

 

Trzeba pamiętać, że zespół Aspergera nie jest chorobą, dlatego nie można go wyleczyć, natomiast wczesne rozpoznanie zespołu Aspergera i podjęcie terapii daję szanse na wypracowanie większej samodzielności i polepszenie jakości życia w dorosłości. Wsparcie polega na stosowaniu terapii, edukacji i treningów.